|
TRAKTAT O DOSKONAŁOŚCI KOTA
TRAKTAT O DOSKONAŁOŚCI KOTA |
Kot jest
Kotem
Już samo to
Powinno wystarczyć
Bo jeśli coś jest kotem
A kot jest rzeczą najlepszą
To wszystko
Co jest kotem
Jest najlepsze
Logika mruczy sama
Patrzę na kota
Kot patrzy gdzieś obok
To dowód jego mądrości
Ludzie patrzą na to
Co widzą
Kot patrzy na to
Co dopiero będzie warte zobaczenia
Albo na kurz
Ale czy kurz nie jest częścią wszechświata
A więc kot kontempluje wszechświat
Kiedy kot śpi
Jest piękny
Kiedy nie śpi
Również jest piękny
Zatem sen nie jest przyczyną piękna
Piękno jest przyczyną kota
To oczywiste
Tak oczywiste że aż głębokie
Kot ma futro
Futro jest miękkie
Miękkość jest przyjemna
A przyjemność jest dobra
Wynika z tego
Że głaskanie kota
Jest działalnością etyczną
A nawet moralnym obowiązkiem
Kiedy kot
Przechodzi przez pokój
Podłoga otrzymuje zaszczyt
Bycia podłogą
Pod kotem
Nie każda podłoga
Ma tyle szczęścia
Gdy kot miauczy
Słychać muzykę
Nie dlatego
Że brzmi jak muzyka
Lecz dlatego
Że wydaje ją kot
To znacząca różnica
Słońce świeci
Kot leży w słońcu
Wobec tego
Słońce świeci
Dla kota
Trudno wyobrazić sobie
Bardziej rozsądne wyjaśnienie
Kot czasem przewróci doniczkę
To nie jest bałagan
To korekta
Wystroju wnętrza
W końcu artysta nie musi
Tłumaczyć swoich decyzji
Zwłaszcza jeśli ma wąsy
Kot niczego nie udowadnia
A jednak wszystko potwierdza
Potwierdza
Że futro jest przyjemne
Że drzemka jest cenna
Że poduszka nie jest nigdy dość zajęta
Że życie staje się lepsze
Gdy nagle siada na niej kot
Kot wieczorem zasypia
I świat staje się trochę mniej światem
Na szczęście rano budzi się znowu
Bo wszechświat choć ogromny
Nie powinien funkcjonować
Bez codziennego nadzoru kota
A kot jak wiadomo
Nadzoruje wszystko
Nawet wtedy gdy śpi
Zwłaszcza wtedy gdy śpi |
|
To truizmy
Ale niektóre prawdy
Szczególnie te o kocie
Są tak wielkie
Że wyglądają jak truizmy
Miauu |
|
|
|
-->> Aby głosować lub komentować musisz się zalogować.
Anula |
2026.06.04; 19:27:47 |
| Uśmiechnęłam się kilka razy :)))) Świetny, lekko absurdalny i bardzo trafny traktat o kotach, czyli istotach, które od dawna rządzą światem, tylko jeszcze pozwalają nam mieszkać obok siebie. :)))) (bardzo lubię Twoje miauukocie opowieści :))). ) +11 Pozdrawiam serdecznie :))) |
Bary |
2026.06.04; 13:45:17 |
To humorystyczna wersja absurdu
Kot jako pępek świata
To przykład jak można gloryfikować wszystko
To prawdziwe spojrzenie na kłamstwo
które jest przedstawione jako prawda
lub sukces
To obecna polityka
Pozdrawiam serdecznie (10+) |
Super-Tango |
2026.06.04; 13:02:15 |
To żartobliwy, filozoficzny traktat, który buduje absurdalną logikę „kociej doskonałości”. Wiersz łączy humor z pozornie poważnym stylem rozumowania, dzięki czemu działa jak lekki pastisz filozofii. Spójny ton i konsekwentne wyolbrzymienie roli kota nadają mu wyraźny, zabawny charakter.+)
Pozdrawiam serdecznie |
A.A.C. |
2026.06.04; 12:52:48 |
Kot jedynie zwierzę które dało się samo udomowić.
Mi się wydaje że kota życie toczy się we śnie.
Reszta to dodatek do tego.
Koty przesypiają 22 godziny na dobę.
I jest jeszcze coś.
Czy to kot czy to kotka.
Bo jak je teraz sobie podzielimy w ten sposób to diametralnie stają się od siebie różne.
Pozdrawiam. |
Super-Tango |
2026.06.04; 12:28:21 |
To bardzo lekki, pełen humoru i wdzięku wiersz który w przewrotny sposób buduje „filozofię kota”. Autor bawi się logiką, paradoksami i pozornie poważnym stylem traktatu, tworząc zabawną pochwałę kociej natury. Wiersz emanuje ciepłem, sympatią i trafną obserwacją codziennych zachowań kotów, pokazując je jako istoty niemal doskonałe, wokół których kręci się cały świat. To pogodny, inteligentny wiersz, który wywołuje uśmiech i z łatwością trafia do miłośników kotów oraz subtelnego humoru.+)
Pozdrawiam serdecznie |
Amber N |
2026.06.04; 12:24:36 |
No rzeczywiście, w Twoim wierszu kot zdecydowanie dominuje nad innymi zwierzakami.
Pozdrawiam +7 |
dlaumoR. |
2026.06.04; 10:08:27 |
Cały Traktat jest fantastyczny część o kontemplacji wszechświata zbliża mnie bardzo do Twojego kota i choć całe życie mam jakiegoś psa to chylę czoła przed doskonałością Twojego Kota ... "Kot potęgą jest i basta"...
Postaram się bardzo żeby jakiegoś kotka pogłaskać:)
Pozdrawiam serdecznie życzę miłego dnia:) |
MILAF. |
2026.06.04; 09:17:28 |
Ooo!
Śmiały traktat i to o doskonalosci kota!
Wielkie: miauł...miauł- w wielu tonacjach
- każde, odczyta czuły posiadacz kota
Zgrabnie to ująłeś
Pozdrawiam uprzejmie |
ennio74 |
2026.06.04; 08:50:07 |
Jako posiadacz pewnej kociej damy,,,, potwierdzam.
+4 |
Anna z |
2026.06.04; 07:02:32 |
Świetny wiersz!+3
Pozdrawiam serdecznie |
JNaszko |
2026.06.04; 05:02:16 |
To dopiero kot
+++++ Jurek
pozdrawiam |
|
|