Wiersze poetów - poetyckie-zacisze.pl ZAPROPONUJ ZMIANĘ W SERWISIE
Logowanie:
Nick:
Hasło:
Zapamiętaj mnie
Odzyskaj hasło
Zarejestruj się
Dostępne opcje:
Strona główna
O serwisie
Regulamin
Zaproponuj zmianę
Indeks wierszy
Ranking autorów
Ranking wierszy
Dodane dziś (36)

Nowi autorzy:
- Susełek
- maciekxll
- skoniczynka84
- silvershadow
więcej...

Ostatnie komentarze:
...ja koszę trawę...
- Polak patriota
Ziółko
- kaja-maja
Nocnik zaciszański - wydanie z dn. 25 maja 2020
- tkaczukT.M
Jestem głodna - Proza
- kaja-maja
więcej...

Dziś napisano 293 komentarzy.

WOŚP

WOŚP

Cisza na Wiejskiej, znowu siesta
Już chyba dosyć tej durnoty,
Na całym świecie gra orkiestra
A nasz podatek na urlopy.

Po co udawać, że jest super?
Cisza rozejdzie się po kościach...
W szpitalach mogą padać trupem
Ale nie padną. - Bo jest Owsiak!

Jest rzesza ludzi -wolontariat
Serduszek też mamy miliony
Szpitalny sprzęt jak antykwariat
Na nowoczesny wymieniony.

Masa koncertów, rzesza fanów
Miliony zapełnianych puszek
Na wiejskiej cuda obiecane?
Na wierzbie przecież nie ma gruszek!

Płacisz podatki -też na szpital
A oni swe łatają dziury
Bo wciąż niedosyt ma elita
Dziurawy szpital zlepi Jurek!

Więc chyba to jest oczywiste,
Dlaczego cyrkiem zwą belweder.
I kto naprawia polski system?
A kto pomnaża ludzką biedę?

Tyle jest w kraju chorób, potrzeb
Rząd jak w tym serze wierci dziury
A zamiast życia szybszy pogrzeb...
Jak trup -to brak emerytury.

Blazej Szuman
Napisz do autora

« poprzedni ( 23 / 53) następny »

Blazey

dodany: 2017-01-16, 03:40:34
typ: satyra
wyświetleń (117)
głosuj (4)


          -->> Aby głosować lub komentować musisz się zalogować.

Blazey 2017.01.17; 15:06:30
Dziękuję pozdrawiam

da Winczi 2017.01.17; 13:14:59
Blazey, przypominasz mi lichego poetę na emigracji, Cześka Miłosza, który zgarnął Nobla sprzed nosa Herbertowi, wielkiemu poecie, ale komuna ma i miała dosyć długie macki, wobec tego czerwone lobby komusze, niejako przyczyniło się do Nobla dla Cześka M., który ze swoją poezją mógłby urzędować na Zaciszu i wcale nie byłby kimś tutaj szczególnym. Zatem, emigrycyjny płaczku o Polsce, przygotuj się lepiej z tematu o kolędzie i tacy w Polskim Kościele, bo i w tej materii jesteś cienki, jak szczypiorek na wiosnę.

Jakie pieniądze Kościół oddaje państwu?
Podatek zryczałtowany
Duchowni, którzy osiągają przychody z działalności duszpasterskiej, są płatnikami podatku zryczałtowanego. Księża wikariusze i proboszczowie zostali potraktowani przez państwo podobnie jak osoby fizyczne, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą (Dz. U. z 1998 r., nr 144, poz. 930). Obowiązuje ich podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów z ofiar otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim.
Wysokość ryczałtu ustalana jest odrębnie na każdy rok podatkowy przez urząd skarbowy właściwy dla miejsca wykonywania funkcji o charakterze duszpasterskim. Kwartalne stawki ryczałtu zamieszczone są w załącznikach do ustawy (nr 5 i 6) i stosuje się je odpowiednio do osób duchownych innych wyznań, którzy sprawują porównywalne funkcje.
Przewidziano stawki ryczałtu dla duchownych kierujących parafią i wikariuszy, w zależności od wielkości parafii (liczy się liczba mieszkańców) i miejsca zamieszkania. Statystyczny proboszcz płaci obecnie 344 zł, a wikary 259 zł kwartalnie. Można oszacować, że w sumie księża płacą co najmniej 35 mln zł podatku dochodowego rocznie. Co ciekawe, księża płacą podatek od liczby mieszkańców parafii, a nie od faktycznej liczby wiernych. W ten sposób system podatkowy podkreśla misyjność Kościoła i odpowiedzialność duszpasterską za wszystkich ludzi.
Umowy o pracę
Jeśli jednak księża, siostry zakonne i zakonnicy są zatrudnieni na etacie, to wówczas płacą podatek dochodowy i podlegają takim samym zasadom jak inni pracownicy. Najczęściej wykonywane prace to katecheta, nauczyciel, wykładowca, pomoc medyczna, kurialista. W 2009 r. pracowało w Polsce 33 492 katechetów, w tym 18 348 katechetów świeckich, 11 382 księży diecezjalnych, 1152 księży zakonnych i 2610 sióstr zakonnych.
Jeżeli przyjmiemy średnią pensję katechety w wysokości 3 tys. zł. brutto, to realnie płacony podatek wynosi ok. 380 zł. Rocznie daje to 69 mln zł podatku PIT od pensji osób duchownych zatrudnionych w szkołach, nie licząc innych duchownych płacących tę formę podatku.
Działalność gospodarcza
Instytucje, czyli parafie, kurie, klasztory mogą, ale nie muszą prowadzić działalności gospodarczej. Jeżeli prowadzą działalność gospodarczą muszą ją zarejestrować i płacą takie same podatki CIT, PIT, VAT jak wszystkie podmioty gospodarcze.
Co prawda kościelne osoby prawne nie płacą podatku dochodowego od dywidendy, ale w podobnej sytuacji są inne instytucje działające na rzecz społeczeństwa np. ochotnicza straż pożarna czy kluby sportowe.
Ulgi i zwolnienia
Ulgi i zwolnienia podatkowe względem Kościoła i jego instytucji zamieszczone w regulacjach prawnych mają przede wszystkim na celu wspieranie Kościoła w prowadzeniu przez niego różnych dzieł religijnych, charytatywno-opiekuńczych, oświatowych i wychowawczych, które służą dobru człowieka.
Instytucje kościelne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie płacą podatku dochodowego i są traktowane tak jak fundacje, które wykonują ważne zadania dla społeczeństwa i nie prowadzą działalności gospodarczej.
Podatki od nieruchomości
Ustawa o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego zwalnia kościelne osoby prawne od opodatkowania i od świadczeń na fundusz gminny oraz fundusz miejski z tytułu posiadanej nieruchomości, o ile są one przeznaczone na kult religijny lub cele edukacyjne (szkoły, seminaria). Zwolnione są również: klasztory, kurie i zabytki. Za użytki rolne i lasy Kościół płaci takie same podatki jak każdy inny właściciel.
Inne formy wspierania budżetu państwa przez Kościół
Wkład Kościoła do budżetu to nie tylko płacone podatki, ale także prowadzenie różnych instytucji wypełniających zadania państwa. Świeccy katolicy i instytucje kościelne finansują kilkaset przedszkoli i ok. 600 szkół dla kilkudziesięciu tysięcy dzieci. Rodzice, którzy posyłają dzieci do katolickiej szkoły, nie dostają zwrotu podatku (kiedyś częściowo dostawali), tak więc płacą dwa razy za edukację. Można oszacować, że jest to co najmniej 200 zł od dziecka miesięcznie. Daje to kwotę 120 mln zł rocznie.
Olbrzymi jest wkład Kościoła w pomoc potrzebującym i najuboższym, co wydatnie wspomaga system państwowej pomocy społecznej. Caritas w 2010 r. przekazała osobom potrzebującym pomoc materialną o wartości 500 mln zł. Caritas prowadzi 9 tys. punktów pomocy, w których na zasadzie wolontariatu pracuje ponad 100 tys. Polaków. Wartość ich pracy to setki milionów złotych rocznie.
Obok Caritas działają setki ośrodków pomocy. Same zakony, instytuty życia konsekrowanego i stowarzyszenia prowadzą w Polsce 450 placówek opiekuńczo-leczniczych. Są to: domy samotnej matki, ośrodki pomocy rodzinom, domy dziecka, ośrodki wychowawcze, placówki dla upośledzonych dzieci i dorosłych, domy starców, placówki dla osób uzależnionych, hospicja, ośrodki leczniczo-rehabilitacyjne, przychodnie, schroniska dla bezdomnych, noclegownie i kuchnie dla ubogich.
Duży wysiłek finansowy Kościoła dla społeczeństwa to utrzymanie zabytków. Większość zabytkowych budynków w Polsce to kościoły, których jest kilka tysięcy. Na utrzymanie kościoła i parafii przeznaczone są pieniądze zbierane na tacę. Środki te z trudem wystarczają na sprzątanie, ogrzewanie, oświetlenie, ubezpieczenie, drobne naprawy i malowanie. Na remonty czy zabezpieczenie przed pożarem i kradzieżą trzeba szukać dotacji, sponsorów. Utrzymanie kościoła kosztuje co najmniej 2-3 tys. zł miesięcznie, a z remontami to wielokrotnie więcej. W skali kraju daje to ponad miliard złotych rocznie.
Szacując finansowe zaangażowanie katolików na rzecz społeczeństwa i państwa mówimy o miliardach złotych rocznie. Instytucje i wspólnoty Kościoła katolickiego stanowią dużą część „trzeciego sektora”. Gdyby państwo miało przejąć te zadania, kosztowałoby to wiele miliardów złotych rocznie

Zatem, emigracyjny płaczku, pomyśl sobie, że sam Caritas daje rocznie 500 mln rocznie dla potrzebującym, a cały Kościół, wraz ze swoją działalnością edukacyjną... MILIARDY! Zatem 60 mln Owsiaka, to pikuś, po prostu, ale oczywiście potrzebny i godny pięknych słów, ale Państwo Polskie nie wzywa Kościoła do prokuratury, a Owsiaka już po raz kolejny. Owsiak nie przychodzi, ale w końcu go tam doprowadzą i wtedy zobaczymy, czy pieniądze zebrane przez WOśP idą na szlachetne cele, czy może są pakowane w rodzinne firmy, które świadczą usługi na rzecz WOśP. Podobnie, jak z szefem KOD, który pozbierał do puszki, a za usługi informatyczne firmy prowadzonej przez jego żonę... zainkasował ponad 100 tys., że nie wspomnę o zakupach w drogich perfumeriach w Paryżu, dlatego potrzebna jest wiedza, na co idą takie zebrane pieniądze. Kościół, to instytucja, a Owsiak, prywatna osoba, zaś szef KOD, to kanciarz i dorobkiewicz. Dlatego tam, gdzie są takie pieniądze, musi być wiadomo... co, dlaczego, ile i gdzie. Myślę, że chyba wreszcie zrozumiesz na czym polega legalność w państwie prawa. Nigdy w Polsce nie było tyle wolności i swobody, jak jest za rządów PiS, a jeżeli masz wątpliwości, to się sprowadź do Polski i przekonaj, bo póki co, to jesteś taki Czesiek emigracyjny... Miłosz zresztą - poeta lichy, ale z dobrym zapleczem komunistycznych oligarchów w dawniejszej Polsce.

Blazey 2017.01.17; 12:05:17
Zatem zbieranie pieniądzy publicznych w kościele, po kolędzie np, bez faktur, rachunków jest ok?
No bo jak prowadzić uczciwą księgowość bez rachunków czy innych dokumentów? Niech oni wszyscy w tym belwederze będą uczciwi ponad całą resztę i nie wystawiają się na pośmiewisko. W kraju, gdzie kucharz i kelner lub barmanka rozmawiają po angielsku a Rząd potrzebuje tłumaczenia.
W kraju gdzie ksiądz to biznesmen a ludzie to karty, którymi gra. To nie tylko moja opinia. Zresztą każdy ma prawo do swojej opinii i jej wyrażania a "kontra " jest brakiem tolerancji. Satyra często ośmiesza polityków, kościół... W dość inteligentny sposób radzą sobie kabarety. Różnica jest taka w czasach dzisiejszych, że za komuny by ich zamknęli (minimum) A dziś zakaz wyświetleń w telewizji publicznej! A wolność gdzie? Nie ma i nie było bo prawda zawsze w oczy kole.

da Winczi 2017.01.16; 22:19:33
Blazey... mieszkając w Anglii wiesz niewiele. Zamieszkaj w Polsce. Jest dużo lepiej. Nie dla mnie. Dla ludzi... zwykłych. Ja zawsze sobie sam dawałem radę.
Powtórzę... wiesz niewiele, bo nie chcesz wiedzieć i ulegasz ogólnej opinii, jak miliony... które zostawiły Polskę samą sobie, ale za to nieźle kłapią na emigracji.

Sławomir_Sad 2017.01.16; 22:06:20
Podoba mi się, głosuję.

Blazey 2017.01.16; 18:06:26
Da Winci nie będę tego komentował bo to ty chyba nie wiesz gdzie największe mafie są w Polsce. Ja mieszkam w Anglii i od paru lat organizuję ze znajomymi i Wośp i inne akcje charytatywne. Żyj dalej w poczuciu ze jest coraz lepiej. Pozdrawiam

da Winczi 2017.01.16; 17:36:21
Blazey, jesteś kolejnym naiwniakiem, niedouczonym politycznie obywatelem, jakich miliony. Też tak myślałem o WOśP. Owsiak ma już kolejne wezwanie do prokuratury i tym razem nie jest wesoło. Nie można zbierać pieniędzy publicznych i nie prowadzić normalnej księgowości. To wszystko jest nie do końca czyste, chociaż cel zbożny.
A Państwo Polskie? Zrobiło więcej dla normalnego obywatela, niż rządy POkracznej komuny. Wyzbądź się prostackiej nienawiści i zapoznaj się z działalnością rządu, bo kompromitujesz się dosyć niepoetycko, a zielonyś z wiedzy o Państwie, jak szczypiorek na wiosnę... blaszany bębenku postkomunistycznej świniarni.

Nadia 2017.01.16; 14:09:05
Fajna rymowanka:)

I warto nad tym pomyśleć:

"I kto naprawia polski system?
A kto pomnaża ludzką biedę? ".

Blazey 2017.01.16; 11:54:44
Dziękuję, pozdrawiam

wigor 2017.01.16; 11:43:08
Gdyby nie takie akcje i fundacje sporo osób przedwcześnie opuściłoby ten świat. Dobrze, że o tym napisałeś. PLUS z pozdrowieniami ;-)


Wiersze na topie:
1. ...ja koszę trawę... (37)
2. Wiśnie w ogrodzie (25)
3. uśpieni (24)
4. wyczekanka (23)
5. Nocne igraszki z aniolami (22)

Autorzy na topie:
1. Marzi (362)
2. Jan Gawarecki (215)
3. kaska1967-67 (176)
4. dziadek (164)
5. Duszka (160)
więcej...