Wiersze poetów - poetyckie-zacisze.pl ZAPROPONUJ ZMIANĘ W SERWISIE
Logowanie:
Nick:
Hasło:
Zapamiętaj mnie
Odzyskaj hasło
Zarejestruj się
Dostępne opcje:
Strona główna
O serwisie
Regulamin
Zaproponuj zmianę
Indeks wierszy
Ranking autorów
Ranking wierszy
Dodane dziś (21)

Nowi autorzy:
- Noami
- kacedo99
- KonradSzopa1
- teksturaa
więcej...

Ostatnie komentarze:
Życiodajne lipy
- lucja.haluch
W uskrzydlonych lotach...
- lucja.haluch
Szkolna miłość
- wigor
Moja córeczko ... moja nadziejo
- Niewidzialna86
więcej...

Dziś napisano 62 komentarzy.

Anioł budzi mnie...

Anioł budzi mnie...

Zygmunt Jan Prusiński


ANIOŁ BUDZI MNIE...


To nie jest wymyślona metafizyka
dzieje się to codziennie -
budzi mnie Anioł
ma na imię pierwszej kobiety w Raju.

Ewę poznałem w Ustce
stała w ściszonym miejscu
miała oczy zmęczone po podróży.
Zagubiliśmy się w kontakcie przez telefon
gdzie indziej poszła
a ja gdzie indziej ją szukałem.

To pierwsze spojrzenie czterech oczu
a między nami pusta przestrzeń – muzyczna cisza.

Nasze oczy wpierw rozmawiały
i od tej pory jesteśmy zakochani do dzisiaj.

- A jutro ?
Jutro też będziemy zakochani
i pojutrze
i za tydzień
i za miesiąc
i za rok...

I za dziesięć lat
i za sto lat -
bo tak powinna wyglądać Miłość Tysiąclecia !

Anioł mnie zawsze budzi o tej samej godzinie.


16.5.2014 - Ustka
Piątek 13:39


Wiersz z książki „Kochanka księżyca”...
Napisz do autora

« poprzedni ( 163 / 1722) następny »

zygpru1948

dodany: 2014-05-17, 06:41:26
typ: bajka
wyświetleń (279)
głosuj (26)


          -->> Aby głosować lub komentować musisz się zalogować.

Super-Tango 2014.05.17; 22:30:26
Wiersz, bdb,
na duży+)
Pozdrawiam serdecznie

zygpru1948 2014.05.17; 20:19:57
Ukierunkowana złożoność


Ukierunkowana złożoność – (z ang. specified complexity) pojęcie zapożyczone przez matematyka i teologa Williama Dembskiego, teoretyka inteligentnego projektu od badacza biogenezy, Leslie Orgela [1], który użył go jako kryterium rozróżniania obiektów żywych od nieożywionych:

"Krótko mówiąc, organizmy żywe wyróżnia ich ukierunkowana (zorganizowana) złożoność. Klasycznymi przykładami prostych, dobrze ukierunkowanych struktur są kryształy, ponieważ składają się z bardzo wielu jednakowych, jednolicie rozmieszczonych cząsteczek. Okruchy granitu albo przypadkowe mieszaniny polimerów są przykładami struktur złożonych, ale nieukierunkowanych. Kryształy nie spełniają kryterium życia, bo brak im złożoności, mieszaninom polimerów zaś brak ukierunkowania."[potrzebne źródło]
Zdaniem Dembskiego natomiast ukierunkowana złożoność jest zbiorem cech obiektu, zjawiska będącego efektem działania inteligencji:

"Pojedyncza litera w alfabecie jest specyficzna ale nie złożona. Długa sekwencja losowo wybranych liter jest złożona, ale nieukierunkowana. Sonet Szekspira jest zarówno złożony jak i ukierunkowany. "

zygpru1948 2014.05.17; 20:19:06
Filtr wyjaśniający

William Dembski podjął się wyłuskania ze wszystkich dziedzin wykrywających inteligentne działania (kryminalistyka, kryptologia etc.) wspólnego kryterium rozpoznawania projektu. Zaproponował filtr wyjaśniający, według którego wszystkie obserwowane zjawiska można wyjaśnić na trzy wzajemnie wykluczające się sposoby:

przypadek
konieczność (odwołanie się do regularności prawa przyrodniczego)
inteligentny czynnik
Aby uzasadnić wniosek o inteligentnym projekcie należy spełnić, według Dembskiego, dwa warunki:

złożoność - wysoki stopień złożoności obiektu pozwala domniemywać, że nie powstał on przez przypadek; złożoność jest utożsamiana z małym prawdopodobieństwem wystąpienia badanego zjawiska.
Nie jest to warunek wystarczający do wniosku o projekcie, wynik w Toto Lotku jest wysoce nieprawdopodobny (wysoce złożony) jednak jest przypadkowy. Oprócz stwierdzenia złożoności musi zostać spełniony jeszcze warunek określany przez Dembskiego jako ukierunkowanie.

specyfikacja - wykazywanie przez zjawisko pewnego wzorca, który jest znakiem inteligencji. Procedura specyfikacyjna polega na wykryciu wystąpienia określonego wzorca. Za przykład wzorca mogą posłużyć kamienie na plaży ułożone w napis "help me".
Ukierunkowanie może oznaczać, że dane zjawisko pasuje do już znanego, niezależnego wzorca, o którym wiemy, że jest efektem inteligentnego działania (np. rozpoznanie w kosmicznym szumie sygnału będącego zakodowaną sekwencją liczb pierwszych) albo wzorca znajdowanego po fakcie (np. kryptoanaliza).

Ostatecznym kryterium wykrywania projektu jest więc ukierunkowana złożoność.

zygpru1948 2014.05.17; 20:18:09
Krytyka

Krytycy zarzucają Dembskiemu, że manipuluje definicjami tak, by uzyskać pożądany efekt. Ponieważ ukierunkowana złożoność jest (jak już stwierdził autor tego pojęcia, Orgel) cechą życia, to po przedefiniowaniu jej jako "kryterium rozpoznawania inteligentnego projektu", automatycznie życie okazuje się wynikiem inteligentnego projektu. Podobnym zabiegiem jest wymienne traktowanie wartości liczbowych różnych parametrów: złożoności (której miarą jest liczba bitów potrzebnych do jednoznacznego opisania układu), informacji (na gruncie teorii informacji Shannona zależnej od szansy losowego wystąpienia danego stanu - więcej informacji dostarczają stany mniej prawdopodobne) i prawdopodobieństwa (opisującego szansę wystąpienia danego stanu przy znanym rozkładzie).

W swoich książkach Dembski unika podawania konkretnych wzorów i obliczeń mających dowodzić ID (a raczej wykazać niemożność naturalnego powstania złożonych struktur) za pomocą "ukierunkowanej złożoności". Kiedy jednak to robi, popełnia rażące błędy. Jedyne wyliczenie "ukierunkowanej złożoności" według swego wzoru podjął w książce "No Free Lunch", dla witki bakterii E. coli. W swych wyliczeniach założył całkowicie losowe powstanie od razu gotowych elementów witki tej akurat bakterii (a więc model kreacji witki z roztworu, a nie stopniowej ewolucji!). Uzyskał wynik rzędu 1020 możliwych wariantów, i odwołując się do pojęcia nieredukowalnej złożoności innego przedstawiciela ruchu ID, M. Behe, orzekł, że powstanie tej struktury etapowo jest niemożliwe w realistycznym czasie. Jednak pominięcie jakichkolwiek elementów ewolucji (mutacji, doboru naturalnego) w tym modelu sprawia, że testuje on de facto nieprawdopodobieństwo spontanicznej kreacji. Uwzględnienie minimalnych założeń ewolucji doprowadziło samego Behe do uzyskania wyników symulacji, w których takie struktury powstają bardzo szybko w skali geologicznej. Także obalenie tezy o nieredukowalnej złożoności witki (przez wskazanie jej licznych podzespołów funkcjonujących gdzie indziej w komórce) falsyfikuje jedyną podjętą przez Dembskiego konkretną próbę zmatematyzowania "ukierunkowanej złożoności".

Z kolei "filtr eksplanacyjny" Dembskiego opiera się na wstępnej eliminacji zjawisk losowych lub wynikających z praw przyrody - pozostałe uważa za zaprojektowane. W rzeczywistości jednak, aby ocenić status badanego zjawiska, trzeba znać już wcześniej historyczny rozkład jego prawdopodobieństwa (czyli jako zjawiska przypadkowe filtr odsiewa te, o których musimy wcześniej wiedzieć, że są przypadkowe). W ostatnim węźle decyzyjnym z kolei Dembski utożsamia złożoność z niskim prawdopodobieństwem (a skąd wiadomo, jakie ono jest, jeśli zjawisko jest unikatowe i dopiero mamy ocenić jego status?), które z kolei utożsamia (a priori) ze świadectwem zaprojektowania.

Również jego podejście do teorii informacji zostało gruntownie skrytykowane. W szczególności nie znalazło uznania wśród specjalistów postulowane przezeń "prawo zachowania informacji", głoszące, że ilość informacji w układzie może się zwiększać tylko za sprawą ingerencji czynnika inteligentnego, ani jego zastosowanie jako argumentu antydarwinowskiego. Odwołuje się ono m.in. do założenia, że istoty żywe są układami zamkniętymi (oczywiście nie są) oraz do niestandardowo rozumianej informacji (zamiast przyjętego powszechnie rozumienia Shannona, Dembski posługuje się swoją niedookreśloną definicją ukierunkowanej złożoności). Jednak nawet posługując się rozmytym, potocznym rozumieniem informacji, do jakiego odwołuje się Dembski w swych popularnych wystąpieniach, można wykazać, że domniemane "prawo zachowania" nie działa. Np. padający śnieg bez żadnej inteligentnej ingerencji zapisuje szereg informacji (o pogodzie, składzie atmosfery, pożarach, itp.), które mogą z rdzeni lodowych odczytać badacze. Z kolei stopienie lodu bezpowrotnie unicestwia tę informację. Nawet nieożywione procesy fizyczne mogą więc dodawać i usuwać informację. Tym bardziej jest to możliwe w ewoluujących układach żywych (np. dzięki duplikacjom genów).

Przypisy
Skocz do góry ↑ Leslie Orgel (1973). The Origins of Life, p. 189.

zygpru1948 2014.05.17; 19:46:42
A zabieraj Heart !

Jesteś Szlachetną Poetką, i Cię Szanuję !


Pozdrawiam - Zygmunt

zygpru1948 2014.05.17; 19:15:06
12.03.2009 22:23

Do mojej Rodziny, do Moich Przyjaciół i Znajomych !

Nie podejrzewajcie mnie autora tego wiersza, ale w naszej historii przez blisko 200 lat, poeta Józef Wybicki jest ważną częścią Polski i naszego Narodu. Nie wszyscy Polacy wiedzą o tym, że dwa dni temu minęła 187 rocznica jego śmierci (10.03.1822 r.) autora Hymnu Polski, "Mazurka Dąbrowskiego".

Akurat opublikowano tej wiersz na portalu PRO POLONII, tam redaktor Krzysztof Zagozda zaprosił mnie na łamy pn. "Strona Zygmunta Jana Prusińskiego", i publikuje moje wiersze i artykuły.

Podaję szyfr:

http://www.propolonia.pl/blog-read.php?bid=101&pid=1485

Polecam - autor Zygmunt
Ustka. 12 marca 2009 r.

zygpru1948 2014.05.17; 19:13:23
11.03.2009 21:24


LIST DO ELŻBIETY GAWLAS Z TORONTO !

Przed chwilą zajrzałem na Twoje Strony Elu: www.polskawalcząca.pl i dziękuję Ci za opublikowanie wiersza "Do poety Józefa Wybickiego".

Do Czytelników: Jeśli chcesz zajrzeć i sobie poczytać, to podaję szyfr:

http://www.polskawalcząca.com/viewtopic.php?f=4186

w tytule: "Nie ma autorytetów w literaturze ? Zygmunt Jan Prusiński".

Polecam i zapraszam - autor

11.03.2009 r.

zygpru1948 2014.05.17; 19:10:14
Ela (Elżbieta) Celejewska
11.03.2009 12:30


Witam, tez tu jestem od niedawna, pozdrawiam, Ela Celejewska


____________________Odpowiedź


11.03.2009 19:29


LIST DO ELŻBIETY,

dziękuję żeś tu trafiła aż z Sydney, do Saloniku Ciszy - Poezji.
Zapraszam Cię Elu, byś swoją Twórczość Artystyczną mogła tu przekazywać. Jesteś tak witalna i wielo-ukierunkowana artystycznie...

Piszesz, że jesteś "od niedawna", a ja dopiero 7 Marca 2009 roku otworzyłem tę imienną Stronę w Naszej Klasie.

Ela, utworzymy ze wszystkich zakątków świata gdzie żyją Polacy, ujmujący Kącik Artystyczny a też i dyskusyjny, byśmy się duchowo wskrzeszali - bo to nam Polakom jest potrzebne. - Otwórzmy Serca ! - Otwórzmy dla siebie Polskie Serca !!!

Dziękuję Ci za piękną prezentację mojego wiersza "Do poety Józefa Wybickiego" i te dodatkowe ilustracje, choćby Hymn Polski w rękopisie i grób Wielkiego Polaka.

Zygmunt Jan Prusiński
Ustka. 11 marca 2009 r.

Ps. Jeśli ktoś chce do Sydney teraz (polecieć), to podaję szyfr:

http://celejewskaogloszenia.blogspot.com/

zygpru1948 2014.05.17; 18:58:18
09.03.2009 23:18
Zygmunt Jan Prusiński


ULEPIĆ CZŁOWIEKA


Ulepić człowieka
z gliny może nie,
bo stwardnieje jego serce.
Więc z czego,
może z chleba - też stwardnieje.
Może z liści akacji,
może z piórek ptasich.
Nie wiem sam,
ale dlaczego musi być
człowiek na ziemi...

Lepiej lepić motyle w maju.


5.10.2007 - Ustka

zygpru1948 2014.05.17; 18:54:56
Zygmunt Jan Prusiński


DO POETY JÓZEFA WYBICKIEGO

(187 lat temu odszedłeś z ziemskiego padołu)


Twój "Mazurek Dąbrowskiego" przetrwał,
dziwne - innego nie ma,
choć były po drodze marsze okupantów
z okien Kremla.

Chętni do zmiany są nowi okupanci,
boją się jednak zaproponować,
choć "szabla" poniektórym przeszkadza
w Twoim wierszu.

Józefie - patrioto do 10 marca 1822 roku,
Polska jest na rysunku
namalowana przez niewinne dziecko,
róże są tam czarne.

Domaluję białe gołębie na szybie w domu,
przyzwyczajam się do starego -
rzeki płyną, wiewiórki po sosnach skaczą,
a ja nadal na manowcach.


10.03.2009 - Ustka
LIST z SYDNEY

Wczoraj w rocznicę śmierci Józefa Wybickiego (187 lat temu) napisałem wiersz pt. "Do poety Józefa Wybickiego". Wysłałem ten wiersz do kilkunastu redakcji w kraju i za granicę, i dzisiaj rano otrzymałem odpowiedź z Australii od Elizabeth Celejewskiej, cytuję:

"Witam, dzięki za wiersz i przypomnienie... Zamieściłam na Ogłoszeniach i wydarzeniach polonijnych. Nie ma Pan wiersza o Relidze ? To był wielki człowiek.

Pozdrawiam serdecznie, Ela Celejewska.

Podaję do wglądu: http://celejewskaogloszenia.blogspot.com/


Zygmunt Jan Prusiński
Ustka. 11 marca 2009 r.

zygpru1948 2014.05.17; 18:49:38
10.03.2009 09:27Zygmunt Jan Prusiński


ŚWIEĆ GWIAZDĄ NAD SOSNĄ

(Dla Aldony Żak kilka liryk,
w 10 rocznicę jej śmierci).


* * *


Nie odchodź za daleko, zgubiłaś
drugi pędzel, nic nie szkodzi -
nie takie rzeczy gubimy, choćby
miłość, choćby i życie po drodze.
Droga Aldono, świeć gwiazdą
nad sosną w głębi nocnej ciszy.
Piszę o Tobie w otwartej pamięci,
tyle wierszy ukryłaś przed wiatrem.

Byliśmy młodymi poetami,
literackimi ptakami na niebie...


25.01.2009 - Ustka

zygpru1948 2014.05.17; 18:39:41
10.03.2009 09:10Zygmunt Jan Prusiński


TAŃCZĄ KOMARY WEDLE HASEŁ SWÓJ CZAS

Halinie Mackiewicz - córce pisarza


Ściemnia się Józefie, ściemnia się i ściana,
na którą patrzę przed zaśnięciem.

W kraju o głębokiej bliźnie która się nie zgoi,
gram na gitarze ciche melodie.

- Dlaczego Józefie wciąż błądzimy,
i po drodze pytamy o szczęśliwy kraj ?

Ty gdzieś znalazłeś miejsce,
budzą się strony Twoich książek,
szeleści w nich i świerszcz i konik polny.

A porozrzucane kwiaty na dalekiej łące
imię Twoje wypowiadają...

Dlaczego ? - Dlaczego ?


15.12.2008 - Ustka

zygpru1948 2014.05.17; 18:35:01
09.03.2009 22:52Zygmunt Jan Prusiński


KOLEGOM TAMTYM MŁODYM


Załamywała się siła kłamstwa
szły propagandowe hasła na ulicę
nawet i te małe ulice miały garba
To nic że światło skracało nam zakręty
okno młodości szorstkie za firanką -
zaprawdę marzenia ukrywaliśmy przed sobą
Tylko pić wódę głośno i tak czyniliśmy
ale pieśni o wolności w gardle zostały -
byliśmy ozdobą w pojedynczych wierszach
choć cenzura czaiła się ruchem węża...


8.02.2008 - Ustka

zygpru1948 2014.05.17; 18:32:39
09.03.2009 23:12Zygmunt Jan Prusiński


ZAPRASZAM DO SALONU CISZY


Niemoc jest skomplikowana; czytelnik
chce wiedzieć więcej. Poeci walczą
z cieniami, obnażone światło muska kąt
uchylonej tajemnicy, gdzieś zatoczył się
cień pijany i oparł się o drzewo. Wobec
woli krzyku w oknie, nikt nie myśli
jak zaprzyjaźnić się z człowiekiem.
Powieki grają nerwowym drganiem, ktoś
zatacza przekleństwo czarną farbą o chodnik.

Mężczyźni na prowincji śpiewają bluesy,
pnie się ambicja tu i ówdzie naprędce.
Gdyby jeszcze umieli mówić o potędze
zerwanego jabłka u królowej w ogrodzie.
Zbierajcie echo za miastem. Układajcie
piramidę wiersza, niech będzie ludzkie
i gościnne, nieważna charakterystyka...

Osobliwość jest wtedy ważna, gdy umiesz
docenić odchodzącego gościa od stołu.


26.12.2007 - Ustka

zygpru1948 2014.05.17; 18:29:26
Posłowie:
Wiersz ten był opublikowany na Litwie w periodyku "Nasz Czas", Wilno - nr. 22/2005 (671).


Zygmunt Jan Prusiński


CHOWAMY SIĘ W CISZY


Cmentarze przed nami, bo święto
zmarłych; tu nie ma podziałów...

Składamy pamięć, tę kontynuację
tak powszechną jak na co dzień chleb.

Ubieramy się pod kolor tego klimatu,
powaga jest tronem króla gór i ziemi.

Zbieramy małe kamyki szczęścia,
byśmy przeżyli następny rok...

Żyjemy - zawsze - pod wiatr, skruchę
pieścimy w rękach wedle pieśni ciszy.

To my, naród na piaskach, modlimy się
za spokój zmarłych - którzy mają spokój !


27.10.2005 - Ustka

zygpru1948 2014.05.17; 18:26:48
13.03.2009 08:10


ZAPRASZA NET

Gospodarz tej witryny, Artur Łoboda napisał artykuł pt. "I po szkodzie głupcy - czyli o zdrajcach i idiotach". Pozwoliłem sobie nadać tam moją opinię, którą w SALONIKU CISZY - POEZJI pragnę przedstawić.

LIST DO GOSPODARZA ARTURA,
proszę mi wierzyć, to samo odczuwam... Ale po co Polakom potrzebna jest ta "inteligencja"?
Panie Arturze, przykładem niech będzie DZIDZIUŚ - to taka ksywa dla tow. Kwaśniewskiego Aleksandra, jak on mądrze wyrąbał ten głupi naród. Znane jego hasło przedwyborcze" "Patrz w Przyszłość"!
No i patrzą głupole i nic nie widzą...

Kilka dni temu, jakoś tak na żywo z kimś rozmawiając wyszła mi klasyczna fraszka 8-sylabowa:
Przyszłość sama się buduje,
jak naród ciężko pracuje.

A zatem "Dzidziuś" z rodu Stoltzmanów powinien właśnie tę fraszkę do narodu rzec, a nie "Patrz w przyszłość", bo tak się zapatrzyli że ich od horyzontu nie można oderwać. Dlatego potem przed drugą kadencją zagrzmiał on: "Przywrócić normalność"!
- Jak to, najpierw "patrz" potem "przywrócić"...
Kogo czego ? Przyszłość czy normalność ?

Polsce nie jest przypisana przyszłość, tym bardziej normalność, bo głupim narodem rządzi Dzikie Plemię !!!

Z poważaniem
Zygmunt Jan Prusiński
Ustka. 13 marca 2009 r.

Ps. Jeśli ktoś chce poczytać artykuł Artura Łobody, to podaję szyfr:

http://zaprasza.net/a_ya.php?mid=300088

zygpru1948 2014.05.17; 18:24:53
Antoni, to jest na pewno Duch, tak mi się zdaje...

Pozdrawiam

wigor 2014.05.17; 10:48:55
Czemu bajka? - zrealizuj ją ;-) PLUS z pozdrowieniami ;-)

zygpru1948 2014.05.17; 09:25:49
Dla Szlaków Turystycznych: USTKA

Propozycja dla Kobiet które chcą spędzić urlop nad morzem w Ustce w ciągu całego roku.

Za jedną dobę: 25,00 złotych
Warunki: pokoik z kuchnią i łazienką

Wiadomość, tel. 722151449

17 Maja 2014 r.

zygpru1948 2014.05.17; 09:21:53
A taki mówi wieszcz NORWID...

https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/t1.0-9/q71/s720x720/10334375_796617693682422_1316133237784575450_n.jpg

zygpru1948 2014.05.17; 07:30:37
5 Niezbitych Dowodów na Zamach w Smoleńsku (plus Wpadki Medialne Polityków)

https://www.youtube.com/watch?v=0aTC8sTYVjg


Wiersze na topie:
1. ...Kobieto... (24)
2. ...pamiętny WOŚP (24)
3. ...jesteś jak dzień i noc... (23)
4. ...nie tylko z braku nauki (23)
5. Następujące zjawisko (22)

Autorzy na topie:
1. Romantyczny_Grabaż (299)
2. HKH (153)
3. Bezsenność (121)
4. jarek jaroszyński (106)
5. Jan z Czerniewic (101)
więcej...